Kreslení elektrotechnických značek

Úprava existující značky

  1. V paletě značek nebo v okně hledání značek klikněte pravým tlačítkem myši na značku a vyberte příkaz Otevřít značku.
  2. Značka se otevře v editoru značek. Proveďte zamýšlené úpravy.
  3. Značku uložte (Ctrl + S) a zavřete editor značek (Ctrl + W)
  4. Změny které jste provedli se v již stávajících výkresech neprojeví. Je třeba značky z výkresů smazat a pak vložit opravenou značku.

Vytvoření značky

Novou značku vytvoříte příkazem Soubor - Nová značka. Otevře se pracovní plocha dokumentu, na které nakreslíte značku pomocí grafických objektů (čáry, obdélníky atd.).

Při vytváření značky je nutné grafické objekty umístit tak, aby byla značka rozmístěna symetricky podle os pracovní plochy.

vycentrovat objekty

Uložte hotovou značku příkazem Soubor - Uložit, klávesovou zkratkou Ctrl+S nebo touto ikonou: ikona: uložit soubor.

Značku je nutné uložit do knihovny značek, tj. do některého adresáře na cestě, která je uvedena v nastavení programu (F12 - Cesty).

Vytvoření značky podle existující

Pokud plánujete vytvořit značku, která se podobá některé již existující značce v knihovně, je vhodné vytvořit ji jako kopii a pouze upravit rozdíly. Tím se zajistí, že značky v knihovně budou mít konzistentní rozměry, rozmístění připojovacích bodů atd.

Kliknutím pravým tlačítkem myši na značce (v grafické paletě značek), která slouží jako vzor, se objeví menu s dvěma příkazy. První příkaz je Otevřít značku. Druhý příkaz je Vytvořit podobnou značku.

vytvořit podobnou značku

Po zvolení tohoto druhého příkazu se objeví dialogové okno. V něm vyplňte název nové značky. Pokud má být značka v jiné skupině, stiskněte tlačítko Změnit a vyberte cílovou skupinu.

Po potvrzení tlačítkem OK je vytvoření značky dokončeno. Zbývá udělat změny, kterými se nová značka bude lišit od původní (vzorové) a značku uložit.

Vývody (připojovací body)

Připojovací body se kreslí pomocí ikony ikona: připojovací bod. Vývody je nutné kreslit zarovnaně. Obrázek ukazuje nesprávně umístěný vývod, který má za následek, že značku nelze ve výkresu zapojit, protože spoj k další značce by nebyl vodorovný.

vývody nejsou zarovnané

Většina značek dodávaných s programem byla kreslena s vývody s rozestupy 2 mm, případně 4 mm. Je proto vhodné tyto hodnoty dodržovat i při tvorbě vašich značek.

rozestupy mezi vývody

Čísla vývodů, která program zobrazuje v tiskových sestavách, jsou odvozena od pořadí, v jakém byly vývody vloženy do značky. Pro kontrolu pořadí vývodů lze použít příkaz Zobrazit - Zobrazit čísla vývodů. Pořadí vývodů lze změnit pomocí panelu Průzkumník.

pořadí připojovacích bodů

Otestujte svoji značku

Než začnete používat nově nakreslenou značku, vyzkoušejte ji v prázdném výkresu. Vložte ji několikrát do výkresu, zkuste, jestli k ní jdou připojit spoje a jestli vypadá konzistentně s jinými značkami, se kterými bude používána.

Pokud jste si nakreslili více značek, můžete je vytisknout pomocí funkce Výstupy - Hromadný tisk značek a zkontrolovat, že vypadají tak, jak mají.

Přejmenování značky

Název značky odpovídá názvu souboru, v kterém je uložena, takže přejmenování provedete v libovolném správci souborů (např. Windows Commander, Total Commander, Průzkumník Windows atd.)

Přesun značky do jiné skupiny

Přesun značky do jiné skupiny provedete přesunem značky do jiného adresáře v libovolném správci souborů.

Smazání značky nebo IO

Smazání značky nebo IO provedete smazáním souboru značky v libovolném správci souborů.

Vnořené značky

Značka může obsahovat jiné značky. Vnořené značky nemohou obsahovat text (jedná se o omezení programu).

 

chat support